Kesisiz Endoskopik Kalp Ameliyatı


Hasta ile söyleşi (TRT Ana Haber, mayıs 2010)

Hastalığınız nedir? Şikayetiniz nasıl başladı?

M.E. : yaklaşık bir yıl önce felç geçirdim. Eskişehirdeki doktorlar yaptıkları araştırmalar sonucu, kalbimin içinde bir tümör olduğunu söylediler. Yavaş yavaş felç durumum düzeldi ancak felce sebebiyet veren tümör, hala içimdeydi ve alınması gerekiyordu. Açık kalp ameliyatı olmam önerildi. Sadece bu yöntem ile bu tümörün çıkarılabileceği açıklandı. Tümörün adı Myoxm imiş. Sol karıncık içinde ve harektli durumda bulunuyormuş.

Peki, Ameliyat için karar verdikten sonra araştırma yaptınız mı?

M.E.: Elbette, karar vermek zordu ancak kalp ameliyatı olmak zorundanydım. Tabiki önce araştırma yapmak istedim. Araştırıp, en yeni teknoloji ve tekniklerin olduğu bir yerde ameliyat olmak istedim. Kolay değil, kalp ameliyatı bu. Eskişehir'de, kardiolog doktorlar Ankara'da Doç. Dr Tayfun Aybek'i önerdiler. Sağolsun Ankara'ya gittiğimde doktorum bana çok yardımcı oldu. En iyi ameliyatı yaptı ve en kısa sürede sağlığıma kavuştum.

Nasıl bir ameliyat olacağınızı biliyor muydunuz?

M.E.: Evet. Doktorum bana herşeyi anlattı. Bende birtek ameliyatı atlatmayı düşündüm başka birşey düşünmedim. Dr Tayfun Aybek'in bana sözleri, "Seni kapalı ameliyat yöntemi ile tedavi edeciğim" şeklinde oldu. Gözlerimi açtığımda kendim bile inanamadım. Ağrım yoktu. Kesi yok denecek kadar azdı. 12 saat sonra, ayağa kalktım. 3. Gün eve gittim. doktorumun hakkını ödeyemem.

Kesi olmaması sizin için önemlimiydi?

M.E. Benim için önemli olan ameliyatı atlatmak idi. Açıkçası normal kesi ile ameliyat olanları görmüştüm. Şimdi diyorum ki, iyiki bu yöntemle olmuşum. İyiki bu hastaneyi tercih etmişim. Daha önce bileydim, hiç kendimi bu kadar sitrese sokmazdım. Şimdi hayatımın geri kalan kısmında aynaya baktığımda, kalp ameliyatı olduğumu bile anlamıyorum. İnsan pisikolojisi için çok güzel birşey.

Doktor ile Söyleşi;

Sn M.E.:ye yaptığınız ameliyatı kısaca anlatırmısınız?

Doç. Dr Tayfun Aybek; tamamen endoskopik, göğüs kafesini hiç açmadan, kemik kesisi olmadan, sadece iki endoskopik çubuk ile ve bir adet kamera ile göğüs kafesinin içine girdik. Kalbi kasıktan takılan Kalp ve Akciğer Makinası sayesinde durdurduk. Bu esna da tüm organlara da yeterince kan gitmesini sağladık. Bu işlemde en yüksek teknolojik imkanlardan faydalandık. Kalbin içindeki yerleşik tümörü başarı ile çıkardık.

Faydaları nelerdir bu yöntemin?

Doç. Dr Tayfun Aybek: yara enfeksyon riski nerede ise sıfır, Kemik enfeksyon riski sıfır. Estetik olarak da bunun üzerinde bir ameliyat düşünülemez. Bu gün apandisit veya safra kesesi ameliyatı da böyle yapılıyor ama bu bir kalp ameliyatı.

Responsive imageResponsive imageResponsive image


Prof. Dr. Tayfun Aybek

جراحة القلب والأوعية

الهاتف الأرضى : +90 850 532 63 00
رعاية على مدار 7/24 : +90 534 520 53 17 (Telegram)
البريد الإلكتروني: ta@tayfunaybek.com

TOBB ETÜ HASTANESİ TIP FAKÜLTESİ
TOBB ETÜ Hastanesi, Yaşam Caddesi No:5 Söğütözü 06510 Ankara

ما هي عمليات صمامات التاجي؟ هل هي خطرة؟

الصمامات هي التي تنظم تدفق الدم حسب ضخ القلب وتقع الصمامات بين الأقسام الداخلية من القلب وبين الحجرات والشرايين. يوجد أربعة صمامات في القلب. الصمام التاجي والأبهر في الطرف الأيسر من القلب ويضخ منه إلى الجسم الدم النظيف المحمل بالأوكسجين. ويوجد الصمام الرئوي والصمام الثلاثي الشرف في الطرف الأيمن من القلب والذي يضخ الدم الملوث إلى الرئة.

شوهدت 56188 مرة